Je to již nějaký ten pátek co jsem vám přinesl první články v rámci redukce/obměny mé výbavy. První lehce netradiční recenze byla na člun FOX FX290 Inflatable Boat a hned druhá na Korda Tackle Box. Teoreticky bych mohl nyní navázat zhodnocením těchto produktů s odstupem času, ale zaprvé nechci brát prostor hlavní hvězdě tohoto článku a zadruhé by zhodnocení bylo velice stručné. To proč jsem si produkty vybral se nezměnilo a vzhledem k faktu, že jsem nenarazil na jediný problém, defekt ani nic podobného jsem spokojen. Dokonce spokojen převelice, vím, že čluny jsou již k dispozici v inovované verzi a nelze bez zkušenosti porovnat, ale ohledně Tackle Boxu jsem přesvědčen, že ani po roce nemá konkurenci.

Pojďme tedy od boxů a člunů nyní trochu dále, trochu do zóny komfortu a to doslova. Dnes se budeme bavit o kempování, spaní, prostě bydlení u vody, řeč bude o rybářském přístřešku Trakker Tempest Bivvy System V2. Než však začneme být přehnaně konkrétní, zaskočíme si na okamžik lehce do minulosti, lehce o zhruba sedmnáct let.

Jak jste se již mohli dočíst v předchozích článcích jako například v “Počátku” a následně v “Comebacku”, kaprařina jako taková pro mě začala někdy kolem roku 2003, tedy taková ta opravdová, nebo spíše lehce srovnatelná s dnešním trendem. Prostě kaprařina u které jsem prožil své první dny a noci u vody a k tomu neodmyslitelně patří rybářský bivak, brolly, prostě přístřešek. V těch dobách samozřejmě zrovna moc bivaků na trhu nebylo a povětšinou dal každý rád za vděk klasickému stanu. Já měl tehdy klasický již lehce moderní stan ve tvaru iglů s vodním sloupcem tak možná 1000 mm, ležel jsem na klasické karimatce v klasickém spacáku, který měl komfort někde na +30°C a nikdy ani ve snu by mě nenapadlo co může přijít časem. Z této doby zrovna moc fotografií nemám a proto je to víceméně na vaší představivosti, každopádně lehce z recese přidávám snímek z dob rozmachu a přidávám i popisek. “Takto to vypadá, když se omylem chytne na revíru kapr 90 cm a někdo to provalí.”

Kaprařina dříve aneb pohled do historie

Kdo tyto doby zažil pochopí, i když ono se zas tak moc nezměnilo. Každopádně vraťme se k tématu evoluce. Nyní se posuneme o pár let kupředu a to konkrétně do roku 2008. Za pět let by člověk čekal velký progres, ale z mého pohledu nastalo spíše období 50/50. Hodně skalních příznivců již vlastní první bivaky, další várka takové trochu hybridy tj. už je to zelené a má to pár vychytávek, ale pořád to má ložnici a pevnou podlážku. A ostatní, ostatní stále stany. Já patřím v té době bohužel stále do třetí skupiny, jediné čím jsem to potunil je velikost, no potunil? Možná s ohledem na váhu, prostor nic moc.

Každopádně ze spacáku kde člověk musel spát skoro ve vaťáku jsem nyní v mumii supr trupr top kvalita, z klasické karimatky na nafukovačce a stan, no posuďte sami. 

První bivak, Coleman Epsilon 2

Každopádně nyní již vývoj přidává na intenzitě, čím více jezdím po rybách tím více mám pocit, že nejsem IN a vlastnit opravdový bivak je prakticky otázkou života a smrti, nebojím se říci, že jakmile budu mít bivak tak se průměrná váha úlovku zvedne minimálně na 18 kg.

Brousím tedy po bazarech a zanedlouho už ležím na svém prvním lehátku ve svém prvním bivaku značka JRC, konkrétně JRC STI R. Nejsem si jist sloupcem, ale tuším 10 000 mm. Bivak byl garážové konstrukce, velikostně pro jednu osobu a vzhledem k faktu, že byl můj první tak jsem ho měl opravdu rád a poctivě si ho hýčkal. Už si nevzpomenu jak byl velký pro transport a kolik vážil, ale rozhodně to vůči velikosti nebyl žádný med.

První bivak JRC, začátky kaprařiny

Takto jsme spolu prošli a projezdili pěkných pár let než se mi naskytla příležitost obměny, tehdy jsem opět na bazaru narazil na nový, pouze vybalený Chub i s druhým pláštěm a bylo jasno.

Bivak Chub, druhý v řadě

Jasno přesně na půl sezóny než se mi do ruky dostal produktový časopis značky Fox a já se zamiloval. Od první chvíle co jsem spatřil Fox Supa Brolly System MK1 jsem měl jasno.

Logo Fox, Supa Brolly System V1

Barva, konstrukce, minimalistické rozměry, přijatelná váha, prostě vše. Věděl jsem, že ho musím mít a přesně to se stalo. Jestli jsem měl někdy k nějakému přístřešku opravdu citový vztah tak k tomuto. Váha přístřešku včetně tyčí, panelů, kolíků a podlážky byla tuším někde kolem 12 kg, transportní rozměry kolem 1,8 m a byl prostě dokonalý. Abych ho ještě více vylepšil, pořídil jsem na něj pouzdro Fox FX Brolly Carryall a bylo dokonáno.

Fox u vody, člun, brolly atd.

Přístřešek neměl sebemenší chybu, přežil všechny rozmary počasí a zažil se mnou nespočet výprav, „ALE“. Zlomové, ale. Zmínil jsem tu váhu a rozměry a přesně to byl důvod proč náš vztah skončil, nevím proč jsem si zrovna vybavil Bárneyho ze seriálu “Jak jsem poznal vaší matku”, ti kdo neví nepochopí, takže jedeme dále. 

Jak jsem již zmínil v předchozích článcích, začínám odtučňovat výbavu a váha a velikost je aktuálně primární. Začal jsem tedy hledat a našel přístřešek, který je kvalitní, velmi vzhledově i konstrukčně povedený a komplet mění pravidla hry.

Pojďme si tedy něco povědět o způsobu výběru.

Hledal jsem přístřešek, který bude prostorný, ale zároveň malý a nenápadný.

Hledal jsem přístřešek, který opravdu rychle rozložím.

Přístřešek, který vydrží veškeré rozmary počasí.

Přístřešek tmavě zelené barvy.

Přístřešek s větracími okny.

Přístřešek s transportními rozměry do 1,5 m.

Přístřešek s váhou menší než měl Fox Supa Brolly.

A co jsem dostal?

Mnohem a mnohem více!

Přístřešek je opravdu velmi prostorný, pohodlně tam umístím lehátko, před lehátko zaparkuji vozík na jednu stranu a na druhou umístím velkou brašnu jak jsem zvyklý. Za lehátkem je stále dost prostoru pro další bagáž a přitom z venčí je opravdu minimalistický a na břehu se ztratí.

Tempest bivy sytem V2

Rozložení je opravdu mžik a to díky dokonalému systému, který již většina z vás u Tempestů zná.

Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených přístřešku v rámci výdrže, toto brolly vydrží opravdu vše a mé tvrzení potvrdí množství uživatelů napříč diskusemi a celým internetem.

Přístřešek má z mého pohledu opravdu skvělou zelenou, jsem rád, že se trochu liší od verzí jako je například Tempest Air Brolly a podobně. Tato tmavší barva je opravdu mnohem hezčí.

Větrací okna jsou skvělým upgradem, když si vzpomenu na ty parna bez nich tak tohle je bomba.

Transportní rozměr 1,25 m je špička a stejně tak váha 8 kg, nic lepšího jsem si nemohl ani přát.

A cože jsem dostal navíc?

Díky dokonalému materiálu AQUATEX se mění vše.

První ráno v brolly, když jsem se vzbudil, tuším, že to bylo na Orlíku, tak jsem nevěřil vlastním očím.

Bylo ráno kolem 9:00 a celkem pražilo a já měl v bivaku komfortní teplotu a hlavně tmu.

Zvolený Materiál je dokonalý, oproti ostatním přístřeškům nepropouští UV záření a tudíž ani světlo.

V brolly je absolutní tma a zachovává si klimatické podmínky bez výrazných vnějších vlivů.

Věřte, že tohle je špička

Další věc, která mě nadchla je možnost rozšířit brolly na přístřešek pro dva díky Trakker Tempest Brolly Utility Front, jedná se o prodloužení přední části.

Samozřejmě jsem tuto možnost ihned využil a prodloužení přikoupil pro rybačky na které mě doprovází manželka, Do této chvíle jsem vozil dva bivaky a myslím, že nemusím popisovat porovnání vah a velikostí. O tomto příslušenství postupně přidám doplňující rozšíření tohoto článku.

Další možnosti rozšíření jsou – přídavný kšilt – ten ještě nemám, ale je v plánu. Dále se dá dokoupit druhý plášť jak pro samotný přístřešek tak pro rozšíření atd.

Prostě možnosti jsou vyčerpávající a člověk je z toho opravdu nadšený, ale opět vložím, „ALE“.

Vzhledem k mému pracovnímu vytížení píši tento článek s nemalým časovým odstupem a díky tomu mohu spojit nadšenou recenzi i se zkušenostmi z užívání.

Veškeré popsané věci stále platí, vše až do této chvíle jsou opravdu slušné a nejspíš bezkonkurenční výhody. Co však musím nyní zmínit jsou i zápory.

Brolly nemá uvnitř jediné poutko, jedinou kapsu, prostě nic. Pokud chcete cokoli někdy přichytit a nebo pověsit tak máte smůlu. Každý z nás má nějakou svítilnu, brýle, příposlech, prostě cokoli co by chtěl někam umístit. Bohužel prostě smůla. Druhá nevýhody je právě zmíněný materiál AQUATEX.

Ráno to v brolly vypadá jak ve skleníku, všude vysrážená voda a to i když nepoužiji přední panel, to se dá ještě pochopit, pořád je tam celkem vysoká vnější ochrana a je logické, že bude hůře propouštět. Co mě však vadí, je zasychání vody a následné stopy. Jak postupně voda na vnitřní straně zaschne, vše je tam hrozně vidět. Možná by tento problém vyřešil druhý plášť, ale nejsem si jist, spíše tomu moc nevěřím.

Další problém vidím v konstrukci. Pokud bivakujete někde pod stromy a podobně, tak veškerý bordel, který na brolly dopadne tak tam i zůstane. Díky konstrukci na vnější straně dostanete více prostoru uvnitř, ale zároveň složitější profilování z vnějšku. Bordel tedy drží v jednotlivých sektorech rozdělených konstrukcí a nelze odstranit jinak než vymetením jedné plochy po druhé. 

Toto možná berte jen jako poznatek, je to taková vada nevada, přeci jen jde o konstrukci, kterou si člověk volí pro její benefity a lze to jednoduše vyřešit přídavnou stříškou s kšiltem.

No a poslední nevýhodou se kterou se musíme smířit a nebo spíše s ní počítat, je cena.

Celý systém včetně doplňků stojí více než kompletní nadprůměrná výbava většiny rybářů.

Rozhodnutí této investice je samozřejmě na každém z vás, já se pro tuto cestu rozhodl a nelituji.

Výše ceny mi vykoupila malé transportní rozměry, menší váhu a hlavně modulární systém, který nahrazuje dva bivaky. V závěru by vše možná vyšlo na stejné peníze, jen bych tahal x kilo navíc.

Pokud to tedy celé shrnu, když vezmu veškeré klady a zápory a vezmu v potaz, že není na trhu nikdo kdo by aktuálně nabídl lepší alternativu, koupil bych znovu. Dokonce díky novým vychytávkám některých firem lze snadno vyřešit i absenci poutek a podobně. Nabízí se varianty věšáků s magnety a prostě jen přiděláte na stěnu, nemám sice vyzkoušeno, ale třeba stihnu do další recenze. Pro doplnění ať je recenze taky trochu technická přidávám několik detailů.

Technické parametry:

  • Rozměry: 270(š) x 240(h) x 140(v)cm
  • Hmotnost: 7,5 kg (plus kolíky a podlážka = celkem cca + 3 kg)
  • Materiál: AQUATEX

Vlastnosti produktu:

  • Extrémně pevný, revolučně designovaný bivak pro jednoho rybáře
  • Stojí i bez kolíků, což umožňuje snadné polohování
  • Patentovaný design umožňuje rychlé postavení i složení
  • Prostorný interiér bez nutnosti obrovského půdorysu
  • Heavy-duty podlážka
  • Heavy-duty T-peg kolíky
  • Vylepšený hliníkový rám barvený černou, práškovou barvou
  • Tyče a kloub se zajištěním proti protáčení
  • Plně odnímatelný, přední panel pomocí heavy-duty zipu
  • Moskytiérové, vnitřní panely, které lze zipem a suchým zipem otevřít
  • Přepravní NXG taška na zip 
Patentovaný system kloubu Trakker Tempest
Přední panel Trakker Tempest
Logo na bivvy Traker Tempest
Heavy Duty zipy Trakker Tempest
Zadní větrací okna Trakker Tempest
Heavy Duty kolíky Trakker Tempest

Samozřejmě jako vždy budu rád za vaše postřehy a názory. Pokud se vám mé příspěvky líbí pošlete je dál, sdílejte na sociálních sítích, prostě vše co vás napadne a já se zatím budu těšit u dalšího článku.

Za carpblogger.cz

Michal Jakoubek

Sledujte nás na sociálních sítích