Snad neexistuje v rybařině větší pestrost produktů nežli v sekci indikátorů. No, jen se na to podívejte!

Máme tu Swingery, Bobbiny, číhátka před špičku, číhátka mezi očka a to ještě buď odpadávající či fixní, různé kroužky, pěny a množství dalšího. Mnoho těchto indikátorů můžeme mít ještě v několika variacích, a to jak řetízkové, provázkové, vahadlové, strunové či singl. Můžeme mít indikátory svítící a propojené s hlásiči, anebo jen osvětlené pomocí izotopů. Je toho vážně mrak a to nemluvě o všech těch barevných variantách, materiálových řešeních nebo různé modulárnosti. Na tomto poli si vybrat to pravé je pouze na preferenci jedince a věřím, že většina z nás již měla pěknou řádku těchto hraček v rukou.

Ohlédnutí

Když se ohlédnu do své rybářské minulosti tak to byla cesta dlouhá a povětšinou korelovala s trhem, tedy až do velkého třesku, kdy se nám otevřel svět neomezených možností a najednou je toho tolik, že nevíme, co dříve.

V době mého mládí to bylo snazší. Většina rybářů používala záclonové kroužky, nebo kohoutkové těsnění před špičku. Pěkně nahodit, pustit těsnění na vlasec a sledovat ten tanec co nám ryby připravily. Mělo to své kouzlo, o adrenalinu nemluvě. Následně se číhátka z těsnění nahradila takzvanými policajty. Tyto indikátory jsem měl z počátku neodpadávající, na vlasec se připnuly pomocí integrovaného očka a zdolávání probíhalo bez sundávání.

První závody v Krahulčí

Podobné indikátory pak nahradil systém vahadlový, u něhož se jeden konec připevnil k očku a druhý standardně na vlasec.

Kaprařská výbava dříve, začátky carpbloggera

Časem se do mé brašny přidali číhátka odpadávající, jenž byli přivázány k vidličce a na vlasec se upevňovali stejně jako dnešní Bobbiny. Jo to byli časy, možná toho nebylo moc, ale o to větší radost nám rybařina obecně dávala. Po dvou dekádách tohoto chytání však přišla do mého života moderní kaprařina a číhátka byla nahrazena těžkými vahadlovými Swingery a na místo vidliček mi přistál v bagáži stojan.

Čáslavice rybolov 2008

I taková byla doba a nyní jsem rád, že je to pryč neboť vidličky budou za mě vždy na prvním místě a k těm prostě patří Bobbiny. V otázce setupu pod pruty mám tedy jasno, no a víceméně i ve výběru dodavatele, jak jsem již zmínil, JAG v tomto směru nemá konkurenci anebo pouze slabou.

Indicator Safe Liner MK2 samozřejmě Black

V předchozích článcích jsme si tu již představili vidličky Adjustable Bank Sticks Prolite a hrazdy Adjustable Buzzer Bars. No a co může být lepší doplňkem nežli Safeliner MK2 Black.

Pojďme si ho trochu přiblížit.

Tento Safeliner se aktuálně prodává ve verzi Black, 316 Stainless, Red, Blue a White. Jedná se o řetízkový odpadávající Swinger. Primární barvy setů jsou černá a nerez. V černé verzi dostanete černé tělo s černým řetízkem a dvěmi černými závažími, ve stejné barvě je i vnitřní pryžová vložka pro fixaci vlasce. 

Swinger Jag

U nerezové verze je vše až na vnitřní vložku opět v nerezu. Ostatní barevné varianty jsou postaveny na setu černé verze a červená, modrá či bílá barva jsou verzí pouze samotného těla. Pokud vám nevyhovuje řetízkový indikátor, lze řetízek nahradit šňůrkou a pokud chcete sladit část indikátoru například do barev signalizátoru či podobně, lze vyměnit vnitřní pryžovou vložku. Sestavu si tedy můžete vyladit dle svých preferencí. 

Tělíčko indikátoru je válcovitého tvaru s otvory. Do dutinky lze umístit izotop, já mám kupříkladu zelený stejně jako LED na Delkimech. Tělo indikátoru má na své spodnější straně menší obvodové těsnění pro fixaci závaží. Tato zátěž se tedy pouze nasune na tělo Swingru a nemusí se nic šroubovat či jinak montovat.

Zatížení swingeru

V setu jsou dvě přídavná závaží s váhou 6g a 12g.

Celková váha Swingeru bez závaží je 17g, z toho má tělo 7g, řetízek 5g.

Závaží JAG

Zmínil jsem tu možnost vyměnit si řetízek za šňůrku. Jak tělo, tak koncovka pro upevnění do úchytu pod hlásič mají ze své boční strany malý šroubek pro uvolnění těchto vodičů. Lze tedy pouze povolit a vyměnit.

úprava swingeru

Typ této indikace je neuvěřitelně citlivý a dokonale drží na vlasci. Díky způsobu uchycení je vynikající při větru. Jeho hlavní předností je lov s indikací poklesu, je to dokonalý indikátor pro dopnuté vlasce. 

Výbava na kapry

Samozřejmě je stejně dobrý i pro vlasce povolené či pro indikaci jízdy či popotahů, ale pro pokles je to dokonalé řešení. Při ostatních způsobech indikace se hodí Safeliner zatížit. Indikátor je, jak jsme již zvyklý u firmy JAG, opět designový skvost. Celý set s vidličkami a ostatními doplňky tvoří dokonalou sestavu, na břehu vypadá vše vážně skvěle, ale hlavně je vše opět bez kompromisu a 100% funkční. 

Když si to trochu opět shrneme
  • Váha těla 7g, průměr 7,9mm, délka 47,7mm
  • Váha řetízku 5g, šířka 4,9mm, délka 128mm
  • Váha koncovky 5g, průměr 7,7mm, délka bet závitu 18,7mm
  • Závaží M – 12g, závaží S – 7g
  • Možná výměna či zkrácení vodiče
  • Více barev, možnost barevných pryžových vložek
  • Implementace závaží bez nutnosti montáže
  • Povrch Elox
  • Uvnitř dutinka pro izotop
Jak ale dostat tento indikátor na mé hrazdy či vidličky?

Máme tu hned 3 možnosti.

JAG Hockey Stick 

JAG Prolite Indicator Adaptors 2BA

JAG Prolite Indicator Adaptors MAG

Hockey Stick se vyrábí opět v černé a nerezu a je určen pro umístění mezi vidličku a singnalizátor.

Já tento systém používám pro single řešení bez hrazdy.

Hrazdy JAG, hlásiče Delkim

Prolite Indicator Adaptor je určen pro hrazdy firmy JAG. Jednoduše se zašroubuje do spodní části hrazdy a následně se do adaptérů přichytí Swinger. Já používám verzi 2BA kde je fixováno závitem. Verze MAG je fixována magnetem.

Jag a Delkim

Jak můžete vidět, tak firma JAG i v této kategorii doplňku hravě eliminuje konkurenci. Vzhled, zpracování, design, funkčnost, variabilita. Marně bych zde hledal negativa a pozitiv již není třeba přidávat.

Postupně jsme si tu tedy již prošli 

Nyní lehce od firmy JAG odbočíme a příště si přiblížíme firmu Delkim a následně jejich dokonalý modulární systém

Nejspíš si zrovna říkáte jaký modulární systém můžou tyto hlásiče nabízet. 

Věřte, že ten nejlepší co jste kdy viděli, máte se na co těšit.

Za carpblogger.com

Michal Jakoubek

Sledujte nás na sociálních sítích