Máme tu první únorový víkend a s ním přichází pokračování výzvy v ulovení kapra každý kalendářní měsíc. Jak jste se již mohli dočíst v předchozích článcích tak lednový úlovek byl splněn a další výpravy moc nedopadly.
Co však první výprava v únoru?
Proběhla?
Stála za to?
Rovnou vás mohu uklidnit.
Nic neproběhlo, myslím, že většina z vás zaznamenala výkyvy počasí jenž nás v prvním únorovém týdnu doprovázely.
Stojáky stále pod ledem a průtoky v extrémních číslech, dokonce i potok jenž mi protéká pod okny se změnil na pár dní v divokou řeku připomínající svým zbarvením Chuang-che, ani nemusím do Číny, má Žlutá řeka je zde.
Pojďme tedy od situace, kterou tu nevyřešíme k článku, který vám snad něco dá. Mě jeho obsah, nebo spíše řešení trvalo několik let, stálo nějakou tu vyhozenou korunu a to ani nemluvě o starostech přímo u vody.
Řeč bude o jídle, konkrétně o jeho skladování
Nejdříve však trochu té pomyslné omáčky, proč vůbec?
Zřejmě tu nemá smysl vytahovat zkušenosti z jednodenních výprav, jídlo na tyto vycházky standardně extra skladování nepotřebuje. Tedy alespoň ne v mém případě, samozřejmě pokud si někdo nedokáže představit rybolov bez basy lahváčů, názor se bude lišit.
Kde však již toto téma nabírá na vážnosti jsou výpravy vícedenní.
Zřejmě se mezi vámi najdou i tací jenž i tady zaváhají nad logikou a já je chápu.
Jak jsem již zmiňoval v článku Comeback, tak jsem velkou část svého mládí trávil na různých trekových výpravách. Tyto výpravy mají s rybařinou hodně společného a to hlavně v oblasti kempování. Stejně jako na rybách si při turistice vaříte, sem tam nějaký ten čaj nebo kávu, příprava tedy podobná. Kde se ale tyto dvě aktivity rozcházejí jsou suroviny. Každý kdo někdy šlapal s báglem na zádech zajisté rád potvrdí, že váha je nadmíru důležitá. Strava je tedy víceméně založena na polotovarech a dehydrovaných jídlech.
No a přesně tento nezdravý zlozvyk jsem si s sebou nesl pěkných pár rybářských let
Přesně proto mám určité pochopení i pro pochybovače jenž jsem zmínil na začátku tohoto odstavce. Mám pro ně pochopení, ale rozhodně již tento směr neschvaluji.
Možná se dá přežít na polévkách ze sáčku, konzervách a různých formách například army jídel, ale tělo nám za to časem moc nepoděkuje. Pokud chceme žít na této hroudě alespoň trochu déle a zároveň mít život bez různých strastí, doporučuji se nad tímto zamyslet. Lidí jenž si mysleli, že jsou v tomto řádu výjimkou a že jim to nic neudělá (dobré spalování atd.) jsou již plné hřbitovy.
Ale zpět z morbidní odbočky.
Pokud se chcete stravovat alespoň trochu normálně i na rybách, potřebujete chladničku.
Já tu svou ideální hledal léta a vystřídal jich mrak.
Kempingové chladící tašky
Začal jsem kempingovými chladícími taškami. Lehké, levné a k vodě absolutně nevkusné.
Jídlo vydrží vychlazené sotva po cestě k vodě, když dobře tak do večera.
Za mě řešení na nic, spíše plní funkci tašky na jídlo s omyvatelným vnitřkem.
Rybářské chladničky
Jako další řešení jsem vystřídal bez nadsázky snad všechny výrobce chladících tašek v rybařině.
Mezi hvězdami se objevily Chub, JRC, NGT, Fox atd. atd.
Jen tak mezi námi, řekl bych, že se jedná jen o předražené verze kempingových chladících tašek.
Je pravda, že někdo se více zaměřil na tloušťku izolace, někdo přidal i lepší termo materiál, ale stále se jedná pouze o nouzovky. I ta nejlepší taška mi nepřežila ani celý víkend a to vždy část tašky zaberu buď lahvemi s ledem a nebo speciálními mraženými gely.
Plastové autochladničky
Další level do kterého jsem skočil byli různé chladící boxy. Povětšinou se jedná o známe autoledničky, které bez proudu užíváte pouze pasivně.
Z mého pohledu jsou vnitřní dispozicí nevyhovující, povětšinou jsou stavěny pro umístění například 1,5 l lahví a něco málo k tomu. Pokud potřebuji naskládat různorodou skladbu potravin tak značně patruji a pak se v tom člověk musí celkem přehrabovat.
Izolační vlastnosti jsou na tom skoro stejně jakou u lepších rybářských brašen, ale prostor vážně k ničemu.
Pasivní chladící boxy
Takto jsem střídal a zkoušel x let až jednou jsem zavítal mezi pasivní chladicí boxy.
Tato skupina chladniček je celkem bohatá a tvarově různorodá.
Cenově se sice dostáváme trochu jinam, ale dražší tašky od renomovaných rybářských firem také nejsou zrovna za babku.
Pokud nyní nejste zrovna v obraze tak doporučuji trochu zabrouzdat na internetu, pro představu se jedná o plastové boxy jenž znáte například z mořského rybolovu. V boxech se uchovávají nástrahy a nebo led pro případné úlovky nebo když se vrátíme ke špatným stravovacím návykům tak boxy na převoz orgánů.
Měl jsem tedy jasno, nutně potřebuji pasivní chladničku s pořádnou izolací.
Kde jsem však začal okamžitě narážet je ergonomie, velikost, zmiňovaná cena a hlavně to nejdůležitější “barva”.
Většina těchto boxů jsou pořádný telata, můžete zapomenout na popruh přes rameno, prostě jen dvě madla a vše v bílé nebo nějaké divné barvě.
Samozřejmě vše má své opodstatnění, malý box moc velkou poptávku na trhu mít asi nebude.
Bílá barva má nejlepší vlastnosti v rámci absorpce slunečních paprsků, teplota vně není tedy tolik ovlivněna. A cena, cena je úměrná prodeji a užití.
NAKONEC SVITLA NADĚJE
Po hodinách a hodinách na internetu jsem nalezl ideální box pro své potřeby, Dometic Group CoolIce WCI 22. Tato pasivní lednička je sice v šedé barvě, ale jinak splňuje prostě vše.
Dokonalá izolace, ideální rozměry, popruh přes rameno.
Bylo jasno, není co řešit!
Rozhodnutí nyní znělo lehce odhodlaně, ale já, možná už ze zvyku, vždy ještě nějakou dobu váhám a tohle je zářný příklad toho kdy se to opět vyplatilo.
Minimálně dva týdny jsem stále hledal alternativy a stále se ujišťoval, že lepší není, když v tom byl uveden na trh ten samý model a nyní se držte, v zelené barvě.
Nebyl důvod váhat dále!
Pojďme si ji tedy představit pasivní chladící box Dometic Cool Ice WCI 22 – Green
- Začneme tedy tím nejdůležitějším, barva je khaki zelená.
- Vnitřní objem krásných 22 l, dostatek na týdenní výpravu.
- Vnější rozměry v/š/h: 313x388x365 mm
- Vnitřní rozměry v/š/h: 252x308x283 mm
- Váha 4,2 kg, není to málo, ale hravě to vykompenzují benefity níže
- Vynikající izolační vlastnosti
- Extrémně nízká absorpce tepla
- Zmiňovaný ramenní popruh
- Hygienický materiál s dobrou údržbou
- Silná a UV odolná konstrukce
- Vyrobeno z polyethylenu bez příměsí, vhodné tedy pro potravinářství
- Hustá pěnová PUR izolace
- Plně integrované nerezové panty
- Těsnění zapuštěné do kanálku ve víku, v kombinaci s límcem víka vytváří efektivní labyrintové těsnění pro zamezení vniku teplého vnějšího vzduchu
Dle výrobce udrží led až po dobu 10 dnů stále zmrazený, potraviny hravě vydrží v závilosti na okolní teplotě i několik dní.
Žádný z těchto extrémů jsem netestoval a ani nemám potřebu. Mé nejdelší výpravy aktuálně nepřesáhnou pět dní a na to hravě stačí. Při výpravách v létě kombinuji mražené potraviny s chlazenými a snažím se box minimálně atakovat, vše následně vydrží jak má.
Z chladícího boxu jsem tak nadšený, že uvažuji o zakoupení ještě dvojnásobného pro delší výpravy a výpravy s manželkou.
Výše jste se mohli dočíst o charakteristice boxu od jeho výrobce, níže shrneme můj subjektivní pohled.
Trocha reality
Vlastnosti v rámci izolace a výdrže jsem vám již popsal a za nimi si stojím. Box izoluje v porovnání s ostatními opravdu výborně.
Zpracování boxu je až na pár detailů skvělé. Chladničku testuji již dvě sezóny a přes strach z protažení gumiček na zámcích a nebo že nevydrží uchycení popruhů v hranách boxu, není co řešit. Je pravda, že zámky bych si dokázal představit jinak řešené, ale tyto jsou jednoduché, opravitelné a lehké.
Ohledně popruhu budu negativní a musím uznat, že je to asi jediná vada. Popruh je v originále velmi krátký, sotva ho dáte přes rameno a díky velmi malé šířce i značně nepohodlný. Popruh má na šířku 25 mm, když vezmete váhu ledničky s jídlem na týden, tak chudák rameno. Tohle byla první věc co jsem byl nucen řešit. Naštěstí jsem měl doma jednu starší chladničku z rybářské sekce a popruh včetně polstrování vzal za vděk. Nyní je to nádhera, rameno jak v peřince. Trochu jsem také potunil vzhled, nějak mi neseděli obří polepy od výrobce, samozřejmě nic proti němu. Samolepky šli tedy dolů a já začal svou cestu sběrače samolepek, některé tématické, některé méně, ale časem se to srovná. Záleží na každém, mě se to líbí a baví mě to.
Jinak v boxu jsem si našel pomocníka i na různých jiných frontách.
V brolly mi slouží jako noční stolek.
Při vaření jako kuchyňská linka a dokonce když někde minimalizuji výbavu tak je to i akorátní taburet.
Většinu recenzí píši až na věci se kterými jsem opravdu spokojen a již je nehodlám měnit, toto je zářný příklad. Pokud bych někdy uvažoval o změně a nebo doplnění tak pouze na delší výpravy, řešení je v tomto případě plynová chladnička.
Na závěr bych rád upozornil, že má recenze je čistě subjektivní. Předmět jsem si osobně zakoupil a nejsem nikomu vázán.
Samozřejmě stejně jako vždy budu rád za vaše postřehy a názory, je možné, že jste narazili na mnohem lepší produkt, mnohem lepší řešení, moc rád se poučím.
Pokud se vám mé příspěvky líbí pošlete je dále, sdílejte s přáteli, sdílejte na sociálních sítích, prostě vše co vás napadne a já se zatím budu těšit opět u dalšího článku.
Sledujte nás na sociálních sítích