Pamatuji doby kdy rybařina znamenala batoh na zádech a kbelík s krmením v ruce. Na ryby se chodilo pěšky a nebo jezdilo na kole, jo to byli časy.
Na tyhle chvíle rád vzpomínám stejně jako na stalkerový rybolov. Jenže za těch pár let se hodně změnilo. Snaha o absolutní flexibilnost a pohodlí při delším rybolovu celou výbavu natolik zvětšila, že jen balení mi vždy zabralo snad den a narvat se sám do auta bylo takřka nereálné.
Takže od batůžku přes nemalou bagáž (která se ještě dala odnést najednou) k výbavě, která jen pro mě naplnila jeden a půl automobilu velikosti kombi.
A tady někde přišla stopka!
Poslední dva nebo tři roky se snažím najít kompromis mezi flexibilitou, pohodlností a množstvím krámů, které k vodě tahám.
Při každém balení na výpravu se snažím třídit věci na ty potřebné, možná potřebné a nepotřebné. A po této jednoduché selekci zabalim jen to nutné. Ale stejně když se vrátím z ryb tak vím, že polovina věcí tam byla zbytečně.
Takže mi tu vzniká takový osobní boj, možná bude systematičtější ho nazvat osobním projektem.
Takže “jak zefektivnit a minimalizovat svou výbavu v rozumné formě?”
Analýzou trhu a následným logickým složení celé výbavy.
Kritériem je váha, objemová velikost a vzhledem k faktu, že jsem magor i barva, materiál a styl.
Takže můžeme začít, ale čím?
Člun, bivvy, lehátko? Ono je to asi jedno, stejně pokud chci jít logicky a systematicky tak musím řešit vše.
Tak tedy jdeme na to!
Rozhodl jsem se začít uložením bižuterie, tam tahám asi nejvíc nesmyslů a poslední dobou mě váha a velikost začali pěkně štvát.
Trochu se teď vrátím v čase.
Jako dítě jsem moc bižuterie neměl, těch pár háčku, olůvek a splávků jsem hravě schoval do plechovky od čehokoli.
Postupně se háčky a olůvka namnožili a já si pořídil malou plastovou krabičku s přihrádkami.
Malou krabičku nahradil plastový kufřík, takový ten co se otevírá jako kufřík na šití a na kloubech se při rozevření vysouvají pořadače. Jenže ten se pořádně nedal dát do bagáže tak ho nahradil kufřík s přihrádkami na šrouby a podobně.
Tohle mi vydrželo celkem dlouho, ale pak nastal zvrat a přišla doba moderní. Doba kdy se všichni výrobci zbláznili a naplnili trh tolika potřebnými věcmi, že nevíme co dřív.
Další krok vedle byl kufřík od NGT, konkrétně NGT Carp Bivvy Table System. Cena tohoto systému byla někde přes 2000 Kč a byl absolutně nepraktický. Váha jako blázen, rozložení o ničem, pořadače k ničemu, vše stále vysypané. Prostě hrůza.
Při rozhodování co dál jsem začal pokukovat po nových platových pořadačích až se na trh dostala , tedy alespoň pro mě absolutní špička “Fox F Box Large Double Deluxe”.
Cena sice přesahovala 3000 Kč, ale v této kategorie nemá tento systém konkurenci.
Takže jsem ho prostě musel mít.
Systém je tvořen oboustranným centrálním boxem s množstvím menších krabiček a množstvím stavitelných překážek. Jenže právě velikost boxu mi dovoluje nosit mrak blbostí a ještě dává prostor dokupovat další a upřímně po pár letech užívání už zas tak nadšený nejsem.
Box je velký, těžký, zpracování zas není tak super a při každém jeho otočení je to jako házení skla do popelnice, rachot jak blázen. Takže zapomeňme na minulost a jdeme na první change výbavy.
Při hledání alternativy boxu jsem narazil hned na několik možností, ale většina je buď horší, nebo stejná a povětšinou se jedná jen o nepovedené napodobeniny ostatních rybářských značek. Až jednou při brouzdání na Instagramu narážím na novinku od firmy Korda.
Okamžitě jsem se zakoukal, cena je v porovnání s předchozími systémy směšná a vzhled či zpracování je oproti ostatním úplně někde jinde, dokonalost sama.
Box je propracován do posledního detailu.
Jenže je tu i pár otázek.
Bude velikostně stačit?
Jak je řešené zavírání?
Jak drží jednotlivé přihrádky?
Jaká je váha, není těžší než F Box?
Pojďme se tedy na něj podívat blíže.
Rozhodl jsem se zariskovat a natvrdo box rovnou objednal. Když dorazil, tak musím přiznat, že jsem měl menší obavy, ale ukázalo se, že zbytečně.
Uzavírání a fixace je řešena magnety, na YouTube jsem našel množství testů a dle výsledků se zdá, že z tohoto mít obavy nemusím, ale ta velikost…
Zkouším tedy vše postupně přerovnat z F Boxu do Korda Tackle Boxu a světe div se, já tam přerovnal vše jedna ku jedné a ještě mi zůstalo pár volných přihrádek.
To jako vážně? Jak je tohle sakra možný. Musím říci, že tým lidí, který tackle Box navrhl a to ať po designové stránce nebo stránce efektivního využití prostoru odvedl neskutečně geniální výkon. Nikdy jsem neviděl nic lépe propracovaného a to do posledního detailu a jak je tedy možné, že takřka poloviční box oproti F Boxu pojme stejný obsah?
F Box je roztahaný, tvořen z velkých polí a krabiček které dělí a zmenšují buňky na úkor dalšího prostoru. Celý box tvoří množství mrtvého místa a zbytečnou masu plastu, Korda box je využit do posledního milimetru.
Panty u Korda boxu jsou robustní a vypadají, že vydrží, vše u F Box působí lacině a slabě, uzavírání F box je šílené a několikrát se mi rozpadlo, občas jsem i vlastní nezodpovědností zapomněl box uzavřít a pak si hrál na popelku.
Panty Korda Tackle Box
Panty Fox F Box
Uzavírání nebo spíše zámky u F Boxu
Materiál a zpracování je v případě Kordy nádhera, Fox opět působí lacině a nudně.
Koda Tackle Box dám i do kapsy u batohu, F Box se vejde jen do speciálních kapes bagáže stejné značky a to dokonce jen do několika produktů FX řady a nebo do hlavní komory, ale to není zrovna efektivní a systematické.
Pojďme tedy na porovnání a výsledky.
Fox F Box Large Double Deluxe
Rozměry: 350 x 240 x 90 mm.
Váha: 1897g
Objem: 7,56l
Korda Tackle Box
Rozměry: 260 x 170 x 70 mm.
Váha: 753g
Objem: 3,1l
Takže Korda Tackle box je o polovinu menší, jeho 29 přihrádek a stavitelné přepážky pojmou to co F Box (více než potřebuji).
Váha je směšných 750 g oproti 1900 g.
Zpracování a použitý materiál je dokonalost sama, F Box působí lacině a nudně i přes trojnásobek ceny.
Jenže každá mince má dvě strany, co tedy negativa Tackle Boxu?
F Box má množství krabiček které lze využít samostatně, já nepotřebuji, stačí mi u Tackle Boxu integrované, ale někomu může absence vadit (možno dokoupit).
V F Boxu jsou cívky na šňůrky, pokud tedy koupíte nestandardní velikost cívky, lze převinout, mě se netýká, značky které kupuji mají STD tvar a velikost.
F Box obsahuje kazety například na montáže z olověnky a pod. (opět nevyužívám).
Do Tackle Boxu dáte pouze 10 krátkých návazců, tohle je problém!
Nevím jak ostatní, ale já používat návazce od 10 do 35 cm a rozhodně jich mám více než 10 ks, nakonec budu řešit dokoupením pouzdra na návazce. Ale upřímně, v F Boxu je separé kazeta na návazce, ale dlouhý tam dáte jen tak, že ho přeložíte na půl a zajistíte. Takže taky nic moc řešení.
Když tedy porovnám všechna pro a proti, stejně mi vychází Korda Tackle Box jako jediné správné rozhodnutí a jsem více než spokojen, F Box sloužil dlouho a dobře, ale je čas se rozloučit jak s ním tak se zbytečným objemem a váhou.
Detail přihrádek
Doufám, že pro vás byl tento článek přínosný a již nyní vám mohu prozradit, že další odtučňovací krok pro mou výbavu se bude týkat bivvy.
Sledujte nás na sociálních sítích