Jestli jsem měl z nějakého měsíce v rámci rybolovu obavy, tak jím byl vždy únor. V prosinci, jen trochu občas zasněží, následuje bláto a teploty nad nulou, takto se to přesune do ledna a minimálně polovina tohoto měsíce je takřka jarní nebo alespoň na zimu opravdu mírná. 

Únor, to je však jiná káva. Začne mrznout jak když praští, rybníky se uzavřou tlustou vrstvou ledu a takřka vždy zamrznou i řeky, minimálně u nás na Vysočině. 

Tato situace mě následně nutí hledat řešení. Počkám zda počasí neklopýtne a využiji prvního polevení v mrazech a nebo vyrazím do míst naší republiky kde dopad zimy není tak drastický?

Co takto obojí?

Jak jste již zajisté zaregistrovali, tak nejsem zrovna člověk co by byl ochoten obětovat prohru natož něco vzdát. Z tohoto důvodu jsou dvě definitivní mety pro druhý měsíc tohoto roku, kapr a bonusová ryba. Z ledna si sice nesu menší náskok, ale jde pouze o jeden bod a to není takřka nic.

Pokud vám vyhodnocení Master Class Duelu za měsíc leden uteklo, rozhodně doporučuji si přečíst První lovy 2023 a Ryba měsíce.

Ryba měsíce a první lov

Přesně dle očekávání nám led na první dva týdny zavřel přístup k vodě, předpověď je však mnohem příznivější než předchozí sezony a již v následujícím týdnu nás čeká takřka jaro. 

Jak bylo předpovězeno, tak se i stalo, jen k tomu přišli i deště a řeka i když rozmrzá je nechytatelná, pokud však teploty vydrží, otevřou se i rybníky a to by bylo terno. Teploty opravdu drží a já hledám volnou skulinku ve svém kalendáři a těším se na první lov. Nadšení mi tedy lehce opět kazí Michael, který se na ryby dostal dříve než já a má již kapra, plotici, cejna, cejnka a naší rybu měsíce perlína. No vyhlídky nic moc, ale co už. 

Vyrážím tedy v týdnu jen tak na dvě hodiny na menší stoják v okolí. Beru jen dva pruty na feeder, pár červů, kukuřici a dobrou náladu. Po příjezdu k vodě mám celkem dobrý pocit, rybník je sice vylitý ze břehů, ale probouzející život je všude kolem a hlavně ve vodě.

Vyrážím tedy na místo. Připravuji krmení a během chvilky posílám do vody oba pruty. Jeden s kukuřicí na kapry a druhý hodně najemno kousek od břehu.

Perlín stoják Vysočina

První ryba na sebe nedává dlouho čekat a je tu první záběr na červy a rovnou jde o rybu měsíce, perlína. To by tedy bylo, už jen kapra a jsem v klidu. Nahazuji tedy vše zpět a za necelých deset minut se mi opět ohýbá špička a já zdolávám cejnka malého. Záběry sice nejdou jak na běžícím pásu, ale na únor je to fajn a dnes je opravdu krásně. Na další záběr si sice tentokrát musím počkat takřka 30 minut, zato však jde o druhý prut a já poznávám známý to tah a souboj. Chtěl jsem kapra, tak je tu. Úlovků je dnes opravdu poskromnu, zato mi však dělají nesmírnou radost. Možná je to třemi týdny bez rybolovu a nebo skladbou úlovků a nebo jen fajn den.

Tak či tak, dnešní krátký lov uzavírám krásně vybarveným perlínem, spokojený balím a se soumrakem odcházím.

Cejnobraní

Zatím co jsem skoro dohnal kolegu v odlovených rybách, již mi zase stihl o kousek pláchnout a ulovit jelce. Pokud ho tedy chci dotáhnout, musím chytit cejna velkého, jelce a plotici. No a kde si lépe zachytat cejny nežli na Pálavě?

V týdnu jsem si lehce spravil chuť na našem rybníku, doufám, že lov na Pálavských jezerech bude ještě lepší. Do konce měsíce nám již schází pouze tři dny a já opět jedu na krev.

Máme sobotu ráno a já po cestě vyzvedávám Michala a vyrážíme. Na dnešní den hlásí husté sněžení a rybníky kolem jsou již zpět pod ledovou pokrývkou.

Vyrážíme tedy na D1 a po hodince již parkujeme u obří vodní plochy. To co nás však vítá, není vůbec dobré. Na obloze se honí bílé mraky s blankytnou oblohou, pod ní však běsní živly. Osvětlená tmavě modrá hladina s vlnami jak na moři a krásnými pěnovými čepicemi.

Tady jsem s feederem mrtvej. Objíždíme tedy revír a hledáme závětří, to se nám daří až v úplném zákoutí tohoto rozlehlého revíru. Voda takto v rohu ještě nemá dostatek energie z větru aby tak bláznila a hráz zároveň kryje před větrem i nás.

Carpblogger auto

Připravuji tedy opět oba feedery, light 20-30 m od břehu s červy a stejně tak medium s žížalou jen o kousek dále. Následující chvíle jsou celkem dlouhé a voda poctivě mlčí, po pár přehozech se však probouzí jeden z prutů a na břehu se ocitá první Pálavská placka s váhou 1,3 kg. Vzhledem k tomu, že další prodleva trvá opět přes půl hodiny, rozhoduji se ryby více hledat a ne čekat až mi najedou na krmení.

Cejn velký Pálava

Nakonec po několika dalších sporadických záběrech usazuji své montáže zhruba na 60 m a začíná pořádné rodeo. Ryby chodí bez krmení okamžitě po náhozu a místy nestíhám oba pruty a užívám si několikrát double.

Dva cejni

Všechny placky jsou od 1,2 až po 1,6 kg a vždy se jedná o pěkný souboj, hlavně když přijdou na light. Suma sumárum jsem za cca pět hodin ulovil takřka dvacet cejnů a tím nejen doplnil další druh do soutěže, ale zároveň si připravil TOP 4 do roční výzvy viz. Master Clas Duel pravidla.

Váha cejnů pro TOP je tedy celkem 4,56 kg.

Trochu jsem doufal, že se možná splete i jiná ryba, ale jinak hodnotím tuto výpravu za cejny velmi pozitivně. Stále mi však chybí ještě pár druhů abych dotáhl Michaela.

Dyje 7
Nová voda

KDYŽ NA KREV, TAK VŽDY!

Máme tu 27. února a já stále nemám plotici a jelce. Rybníky jsou z části zamrzlé a počasí není zrovna ideální, ale není na výběr. Vyrážím dopoledne na jeden malý stoják v centru, který by měl být z části rozmrzlý a prý jsou tam i karasy, no uvidíme.

Po příjezdu k vodě je opravdu velká část bez ledu, ale hlavní část, ta nejhlubší, je stále zamrzlá. Na ryby vyrážím pro změnu s Michaelem a vzhledem k tomu, že dorážím jako druhý, musím jít ještě na větší mělčinu.

Opět beru jen dva feedery, jeden na žížalu a druhý na červy, živá je za mě v zimě TOP.

Opět zkouším prochytávat různá místa a ryby hledat. Nakonec se ukazuje jako nejúspěšnější hloubka těsně u ledu odkud naštěstí přichází plotice, takže už jen jelec, ale ten tu určitě neklapne.

Michael přidává karase a já po chvilce jeho čin opakuji. Když mám již jasno, že jsem ready, posílám medium co nejdál to jde na pomyslné koryto a čekám na kapra.

Na druhý prut od ledu tahám dalšího karase a plotici. Počasí je dnes opravdu nic moc a revír je nejspíš díky umístění jak jedno velké smetiště, ale s tím bojovat nelze. Zřejmě první a poslední návštěva. Před ukončením rybolovu se ještě párkrát ozývá zadní prut a přivádí do podběráku nějakého toho kapříka. Rybolov splnil očekávání a vzhledem k tomu, že se již k vodě v únoru nedostanu, můžeme i bilancovat.

Zhodnocení

Michael i já jsme splnili kapra každý měsíc, oba máme rybu měsíce a k tomu cejnka, cejna, plotici, karase a Michael navíc jelce.

Tento měsíc tedy uzavíráme 27 – 26 pro Michaela a tím se maže můj náskok z ledna, nyní jsme tedy na plichtě.

Březen

Měsíc březen bývá ohledně počasí již zajímavější a věřím, že bude i produktivnější.

Ohledně ryby měsíce jsme vybrali cejnka malého, tak uvidíme jak se zadaří.

Stejně jako vždy budu rád za vaše postřehy a názory. Pokud se vám mé příspěvky líbí pošlete je dále, sdílejte na sociálních sítích, prostě vše co Vás napadne a já se zatím budu těšit u dalšího článku.

Za carpblogger.cz

Michal Jakoubek

Sledujte nás na sociálních sítích