Dnes a denně se setkávám s rybáři, jenž neváží a své úlovky pouze měří. Samozřejmě je to věc každého z nás a vždy jde o záměr. Pokud jde například rybář k vodě pro nedělní oběd tak metr je jeho jediné měřítko pro sníst a nebo pustit. Ve všech ostatních případech kde máme potřebu velikost hodnotit je za mě délka druhořadá. Chápu, že metr je díky své povinnosti ve výbavě jednodušší volbou, jako druhé proti je i ironicky váhá váhy, jenž musím přibalit a mnohdy hraje roli i cena, jenž si musíme při nákupu obhájit.

Ještě bych se trochu pozastavil u fráze „pokud máme potřebu velikost hodnotit“. Není totiž rybář jako rybář, mnoho příznivců Petrova cechu své úlovky třeba vůbec nepřeměřují ani neváží. Nemají totiž potřebu se porovnávat či honit za rekordy, loví pouze pro radost samotnou. Někdy si říkám, zda tento přístup není ten pravý, čistý a nezkažený, zda by rybařina bez těch všech blbostí kolem nebyla stejně krásná jakou jsme ji vnímali jako děti. Třeba to jednou sám zjistím, nyní jsem však tam kde jsem, možná zkažený, ale data jsou data.

Nyní tedy máme trochu jasno v tom kdo je magor orientovaný na výsledek a komu je to šumák, ale pojďme se vrátit k tomu proč má váha větší vypovídající hodnotu než míra.

Tak to jsem zvědav...

Je to stejné jako u lidí či jiných tvorů jenž nás obklopují.

Můžete postavit vedle sebe třeba deset rybářů o výšce dejme tomu třeba 180 cm, pěkně si je seřadit a nyní jednoduchý dotaz, jsou všichni stejně veliký? Na výšku určitě, ale co objem? 

Můžeme chytit množství kaprů třeba o délce 80 cm a každý bude jinak stavěný. Jeden bude zavalitý, druhý hubený, jeden kulatý a druhý jak závodní jelec. Dokonce i jedna jediná ryba o stejné délce, jenž chytnete opakovaně během sezony, může přibrat či shodit váhu i o několika kilogramech. Máme tu období po zimě, období před třením, po tření, před zimou. Pokaždé jiná váha a to platí pro všechny druhy ryb. Tak to prostě je.

No, ale když už tedy vážit, tak čím?

No tak tady je to taky zábava

Trh na nás sype množství různých mincířů i samotných digitálních vah je nespočet. Kupříkladu já měl svou první váhu pružinovou, přesnost asi +/- kilo a byla úplně k prdu. Doba však pokročila a nyní si vybere každý i s ohledem na přesnost. 

Já si svou evoluci vážení proskákal poctivě. Měl jsem váhy malé i velké, mechanické i digitální. Vyzkoušel jsem množství značek a tvarů (většina na jedno brdo, asi China). Nakonec jsem však skončil tam kde jsem měl začít a nejspíš bych značně ušetřil. No prostě u toho nejlepšího (tohle není subjektivní, ale objektivní názor).

Otec všech vah a mincířů
Reuben Heaton

Kvalita a výkon již od roku 1857. Reuben Heaton byl rybář a inženýr, jenž stál za vývojem mnoha druhů rybářského náčiní, stejně tak má na triku hned několik patentů v tomto odvětví. Společnost, jenž vytvořil je synonymem kvality. Jejich vývoj a zdokonalení produktů jsou na takové úrovni, že stanovují měřítka podle nichž jsou posuzovány ostatní produkty. Jak jsem již zmínil tak společnost má vlastní vývoj (žádná China jak takřka všichni ostatní), zasahují krom rybářství i na další komerční trhy. Produkty této značky se vyrábějí, tehdy jako dnes, v továrně ve Spojeném království což jim umožňuje dokonalý dohled a podrobné sledování u všech aspektů kvality.

Váhy Reuben Heaton byli díky své kvalitě přijaty na mnoha národních i mezinárodních rybářských akcích a soutěžích. Jsou používány na mistrovství světa a zvážili i různé světové rekordy.

Reuben Heaton je v rybařině pojem sám o sobě. Mechanické váhy zná snad každý kaprař na této planetě. Na někoho mohou tyto váhy působit staromódně, ještě aby ne, design si drží někdy od roku 1930, tehdy však byly hodnoceny jako nadčasové a dnes z toho všichni okolo čerpají.

Na mě tato tradice a kvalita velice zapůsobily. Když opomenu fakt, že váha vznikla a stále se vyrábí v kolébce kaprařiny. Zaujalo mě i to, že je každá váha obráběna a individuálně kalibrována ručně, žádné dvě váhy nejsou stejné, každý kus je jedinečný originál a to má svou neochvějnou hodnotu.

O firmě Reuben Heaton, jejich historii a nebo úspěších bych se tu mohl rozepisoval dále a dále, ale pouze o tom tento článek není. Pojďme se tedy mrknout na konkrétní produkty.

Reuben Heaton ANGLING RH 4027 TP200

Absolutní špička mezi váhami pověstná svou přesností. Hák a závěsné oko z nerezové oceli. Polykarbonátové tělo s rezuvzdornými střevy. Jedná se o standardní úhlovou váhu, stupnice je jak v kilogramech tak v librách. 

Velká možnost tárování (nulování) až do 15% kapacity váhy.

Ochrana proti přetížení.

Průměr ciferníku je 170 mm.

Celková délka včetně háku a oka je 285 mm.

Výška těla 45 mm

Váha tedy není s hmotností 800 g žádný drobek.

Výrobce zajišťuje kompletní pozáruční servis včetně kalibrace zařízení.

Váha na ryby

Já sám vlastním tuto váhu již nějakých deset let. Kvalita zpracování je opravdu nekompromisní, no rozhodně by jste ji na zmiňované stáří netipovali, jako nová. Váha má v horní části pod okem tárovací kolečko, odpadá tedy neustále odvažování saku. Při tárování se posune nulová hodnota na stupnici o váhu saku a odpadá tedy zbytečné blbnutí okolo. Já ke své váze zakoupil i originál osvětlení, které se nalepuje na střed ciferníku a usnadňuje vám čtení naměřené hodnoty po setmění. Na tento typ váhy zároveň vyrábí snad každá rybářská značka pouzdro, sám jsem pořídil od Trakker, ale nepoužíval jsem snad ani měsíc. Nějak mě nebavilo dávat do pouzdra a pak ještě do kapsy u své brašny. Na své váze jsem za celou dobu zvážil nespočet úlovků, některé menší, některé větší, ale zatím si nezkusila ještě rybu nad 22 kg. Maximální hranice dle stupnice je 27 kg, ale viděl jsem již několik rybářů při vážení ryb přes tuto hranici. V tomto případě přičítali hodnotu, jenž se protočila opět přes nulu. Váha se dá při vážení ryby pohodlně udržet v dlaních. U ryb přes 10 kg je to však risk (možná i méně), pro tyto případy jsem pořídil vážící hrazdu. V této kombinaci je samotné vážení již pouze na fyzickým možnostech jednotlivce, popřípadě lze hrazdu našroubovat na tyč podběráku a využit možnosti páky.

Noční osvětlení váhy

Samozřejmě se při vážení nemusíme omezovat pouze na své svaly. Lze připevnit za horní oko například na větev či vážící trojnožku. Já mám však raději lehčí rybolov a vážící tripod u mě nevydrželo ani půl sezony. Než se dostaneme ke kladům záporům tohoto vybavení, rád bych zde připojil ještě své subjektivní myšlení při pořizovaní váhy Reuben Heaton. Neboli jak jsem si obhájil svůj nákup. 

Originalita – jedinečný produkt na trhu v této kategorii

Vyrobeno v UK – kolébka kaprařiny

Přesnost – prostě základ

Ruční výroba – to já rád

Tradice – příběh je příběh

Styl – nejde o tak jak chytáš, ale jak u toho vypadáš 

Old school – k tomu není co dodat

Trochu si to shrneme

Originální vzhled, neodmyslitelná tradice. Jedná se o kus poctivého nástroje pro každého rybáře.

Dokonalá přesnost a nestárnoucí vzhled. Z velké části si tuto váhu pořizují rybáři, jenž upřednostňují krom předchozích kladů i spojitost a anglickými kořeny rybolovu.

Co negativa?

Váha a velikost. Obojí je logické s ohledem na tradici a kvalitní střeva, ale někdy to může obtěžovat. Já tuto váhu nosil všude, krátké a dlouhé vycházky, prostě vše. Ale přesně tyto dva minusy mě donutili změnit přístup.

Nyní beru váhu pouze na vícedenní rybolov a na krátké vycházky jsem pořídil lehčí a menší, ale o tom za okamžik.

Reuben Heaton Digital Scale 9000 RH 9025 TP 200

Pokud již víme kde je kvalita a tradice, nemá logicky smysl měnit tým.

Jak jsem již zmínil v recenzi Reuben Heaton Váha ANGLING RH 4027 TP200, tato váha není zrovna to pravé ořechové na krátké vycházky či výpravy na lehko. Ale čím ji nahradit? Nebo spíše doplnit? Nějaký čas jsem pokukoval po modelu 7030. Váha má odkaz na kulatý design, opět kvalitní skelet a střeva. Nerezové oko a hák a tentokrát váha poloviční tedy 400 g. Průměr 120 mm a celková délka 220 mm. 

Jenže

Skoro půl kila je prostě stále dost, co tam tedy máme dále?

Reuben Heaton 9025

Jedná se o válcovou digitální váhu se stejným softwarem jako řada 7000. Průměr váhy je 35 mm, celková délka 270 mm, ale transportní pouze 190 mm. No a teď váha váhy? Krásných 150 g, takže bomba.

Kompaktní válcová váha

Ostatní vlastnosti váhy jsou jako přes kopírák. Hák a závěsné oko nerez. Tělo odolný polykarbonát. Ochrana proti přetížení a nulování do 15% kapacity váhy. Tato váha ma navíc svou hrazdu, jenž je součástí a dostanete i transportní obal. Váha má celkem velký a dobře čitelný display s modrým podsvícením. Lze volit jednotky mezi Kg a Lbs. Váha je do 25 Kg po 25 g. Na display najdeme i ukazatel stavu baterie a v rámci úspory energie zhasne po několika vteřinách podsvícení, to samozřejmě pomocí tlačítka opět zažehneme.

Veliký display
Opět si to shrneme

Stejně jako u předchozí váhy je to nekompromisní přesnost. Tradice a kvalita zpracování. Opět vyrobeno v UK. Malá kompaktní a velmi lehká váha s velkým a dobře čitelným displayem. Integrovaná vážící hrazda je další neodmyslitelné plus. Ukazatel stavu baterie, úsporný režim.

Kompaktní váha s pouzdrem
Nějaké minusy?

Pouze a jen paměť v rámci tárování. 

Jak již nyní vidíte, tak já mám ve vážení a váhách jasno. A co vy?

Za carpblogger.com

Michal Jakoubek

Sledujte nás na sociálních sítích