Signalizátory záběru, ještě před několika lety ožehavé téma, nyní standard každé rybářské brašny. Nejsem si jist zda byl někdy větší humbuk kolem jiného vybavení. Mnoho rybářů se této novince bránilo zuby nehty a dokonce to i sem tam někde vyeskalovalo. Ono se není čemu divit, ať to někdo přizná či nikoli, mnoho těchto negativních emocí pramení ze závisti, kterou máme vrozenou, někdy to může být i určitým záporným přístupem ke změnám a nebo jen nedostatkem informací.
Já si klidně přiznám všechny tyto tři vlastnosti. Poprvé jsem se setkal s touto novinkou někdy kolem roku 2003 u kamaráda a když mi svou novou hračku představoval, měl jsem na jazyku hned tucet důvodů proč je to k ničemu a dostatek argumentů proč zrovna já tohle nepotřebuji.
Byla v tom určitě menší závist, neboť jsem byl pouze divák bez informací a v tu dobu i bez dostatečných prostředků pro nákup. Dalším důvodem byla zmiňovaná změna, k čemu mi bude elektronický singnalizátor když sedím u prutu a mám policajty. Musel bych bejt asi úplně blbej abych k tomu potřeboval ještě muziku. Jj, v tu dobu jsem chytal ryby již takřka 17 let a vše mělo svůj řád a pořádek i když pro dnešní dobu omezený.
Tyto názory však vymizely ani ne za rok, když jsem byl přizván na svou první životní kaprařskou výpravu, která změnila úplně vše. Tam mi byli první pípáky zapůjčeny s vysvětlením, že jinak chytat kapry ani nejde natož přes noc či celý víkend.
Zrodila se volnost!
Trochu jsem se hledal
Nyní si již nevzpomenu co za signalizátory mi to tehdy bylo zapůjčeno, jediné co vím, že jsem je po výpravě musel mít také a že vypadaly v kombinaci s mým stojanem opravdu skvěle.
Co si však vybavuji dokonale jsou ty moje opravdu první, první mnou vlastněné. Nebylo to sice hned po avizované výpravě, ale o další čtyři roky později viz článek Comeback. Tehdy jsem zakoupil hlásiče SEMA Magneto bez příposlechu.
Za další dva roky, tedy v roce 2010 jsem pořídil set 3+1 od firmy SKarp s názvem TREND. Byli to hračky za bezkonkurenční cenu a fungovali dobře.
Další změna přišla ve 2015 a to v podobě Delphin Roler. Oproti předchozím šlo o příjemnou inovaci, ale nebyl to zas takový skok aby se mě ohřály déle než rok.
No a dále následovali mé velmi oblíbené FOX MXr+. Bylo to moje první kvalitní hlásiče a já si jich cenil jak ničeho, ale stejně jako většina kaprařů jsem stejně stále pokukoval po modle všech hlásičů a to je bezpochyby Delkim.
Namlsaný z rybářských videí jsem jen čekal na ten pravý čas a ten přišel s uvedením modelu Txi-D a Rx-D. V tu chvíli mě již nic nemohlo zastavit a já si splnil svůj sen.
Delkim
Jsem sice přesvědčen o tom, že produkty této značky nepotřebují nijak zvlášť představovat, ale co značka samotná? Zná naše rybářská obec Delkim?
Věděli jste třeba, že značka DELKIM vznikla ke konci 70. let v UK a vznikla za účelem distribuce přísad pro výrobu návnad a aromat? Dokonce hrála hlavní roli při objevování příchutí jako je Scopex, Strawberry, Sice „B“ atd. Tohle zřejmě čekal málokdo.
Společnost založili dva kapraři a to DEL Romang a KIM Donaldson. V době kdy byla společnost Delkim založena byly hlásiče záběrů ještě v plenkách.
Na trhu byl v té době pouze anténový hlásič „Heron“ vynalezený Dickem Walkerem, ten byl vynalezen v 50. letech. Nyní si lze snadno spočítat jak dalece je anglický rybolov před tím naším.
Ale zpět k tématu. Tehdy byl Heron jediným dostupným hlásičem a také tím nejmodernějším, bohužel však trpěl nedostatky, jenž se snažili rybáři sami různě vylepšovat. Tehdy se dostal tento systém do hledáčku Delkimu a vznikl projekt „Heron Conversion“. Rybáři posílali své Herons signálizátory do Delkim ke konverzi a ti je tam s využitím LED diod, elektronických obvodů a GPO reproduktorů zdokonalil. Tato služba zároveň odstartovala podnikání v oblasti rybářských alarmů.
První Delkim?
První čtyři sady speciálně ručně vyrobených samoobslužných anténních hlásičů vyrobil Del v roce 1976, těsně před založením firmy Delkim. Dle Dela to byli první skuteční Delkimové a dokonce si on sám jednu tuto sadu nechal a je stále plně funkční.
Zhruba ve stejnou dobu Delkim vyrobil první komerčně dostupné vaky pro zachování kaprů a vážící smyčky.
Jeden by čekal, že nyní to už musí přijít, teď už určitě přijde první sériově vyráběný Delkim. Asi vás zklamu, ale cesta byla ještě dlouhá a trnitá.
Počátkem 80. let se na trhu objevil další revoluční hlásič „Optonic“ a rybáři opět volali po inovacích firmou Delkim. Ti opět zahájili konverze těchto hlásičů než však přišly právní problémy a úpravy Optonicsů byly zastaveny.
Tato doba přinesla firmě dva zásadní milníky. První z nich byla reputace firmy, jenž si zajistila velmi pevné místo na trhu. Úpravy byly natolik převratné, že nastavily nové standardy pro posuzování produktů v tomto odvětví. Druhý milník byl však negativní, neboť díky právním problémům v rámci konverze Optonic a nejistotě, jenž vznikla, odešel ze společnosti Kim Donaldson, stres spojený s tímto těžkým obdobím bylo něco co ve svém životě nechtěl. Odchod z firmy byl však v přátelském duchu a přátelství mezi Delem a Kimem neutrpělo.
Dále tedy ve firmě pokračoval Del Romang a postupně snil o výrobě vlastních hlásičů, chtěl svůj komerčně vyráběný produkt namísto vylepšování druhých. Nakonec vše odstartoval opravdu sen samotný v roce 1983, neboť přesně ve snu Dela napadla myšlenka na výrobu dnešních hlásičů. Uprostřed noci se vzbudil a nahý utíkal do obývacího pokoje aby protáhl kus vlasce přes stylus své desky.
Zrození legendy
Po snu, jenž změnil vše si nechal Del patentovat Delkim Vibration System, který trval devět let intenzivního vývoje až do roku 1992, tehdy vznikl singnalizátor Delkim ve své první komerční podobě. Tehdy Del dovedl k dokonalosti produkt na který mohl být náležitě hrdý.
Jak můžete nyní vidět, prvky vzhledu jsou patrné od prvního alarmu až po současný.
Inovace
Následně v roce 1994 přišla inovace v podobě prvního rádiového systému. Tento systém s názvem Tx 2000 a u příposlechu Rx 2000 byl však stále závislý na transmiteru, který se v první verzi upevňoval na vidličku pod hlásiče a viseli z něj takzvané myší ocásky. Krátce na to v rámci inovace byly transmitery prodávány bez těchto ocásků.
Malý krok pro člověka….
Píše se rok 1996 a Delkim uvádí své první hlásiče s integrovaným vysílačem pod názvem Tx-i. Zároveň uvádí jako první na trh modrou LED diodu a tím udává směr, jenž trvá do dnešních dnů.
K těmto vysílačům byl prodáván přijímač Rx 2004 se čtyřmi diodami a možností až osmi alarmů. Stejně jako u předchozích systému Delkim opět díky inovacím přidává do vínku značnou úsporu energie, v tom byl od počátku velmi dobrý. Další prvenství má tento výrobce v uvedení bílé LED a myslím, že je již nyní jasné kdo je tu TOP hráč na tomto hřišti.
Delkim plus
Delkim v roce 2003 uvádí upgrade staré řady, jenž byla vyráběna od roku 1992. Do této doby se měnilo vše krom obalu. Nyní jde o kompletní upgrade. Na hlásič byla přidána druhá dioda a tlačítko pro změnu jasu. Zároveň přináší na trh fialovou barvu diod, opět jako první na celém trhu. U této řady bylo opět razantně zasaženo do úspory energie. Jas bylo nyní možné nastavit ve třech úrovních a mohli jste zapnout či vypnout noční diodu. U předchozích produktů bylo noční značení řešeno pouzdrem na izotop těsně pod vedením vlasce. K těmto hlásičům byl zároveň dostupný přijímač RX Plus s šesti diodami, růžová, červená, bílá, fialová, zelená a žlutá. Dosah byl díky vlastnímu vývoji radiopřijímače posunut za hranici 200 m. Životnost baterie 6000 hod. Jako další inovací tohoto modelu byl konektor pro zapojení osvětlených indikátorů záběru.
Delkim v tomto roce díky technickým problémům uvedl pouze verzi Plus a na verzi Txi+ si rybáři museli počkat do dalšího roku.
Delkim hlásiče této verze Txi+ znají rybáři celého světa. Tonto produkt odstartoval ten největší boom ve světě kaprařiny. Nenajdete snad jediné video známého rybáře té doby kde by nebyl v záběru tento výrobek. Tento produkt zároveň přinesl Delkimu neuvěřitelnou popularitu a ze značky, jenž určovala trendy a standardy se zároveň stal výrobce bez konkurence.
Sám jsem propadl této mánii a věděl jsem, že jednou musím tyto špičkové alarmy vlastnit. Delkim se stal snem většiny rybářů a tento trend trvá až do této doby. Na začátku jsem zmiňoval Delkim Vibration System a spojitost se stylusem desky. První věc pro děti dnešní doby, deska myšleno gramofonová deska (vinyl). Systém Vibration jenž je umístěn v hlásičích Delkim lze přirovnat k přenosce našich gramofonů. Jedná se o piezo keramický senzor přes který je veden náš vlasec a ten přenáší vibrace dále ke zpracování uvnitř těla.
Delkim Txi-D
Vývoj nové řady započal v roce 2009 a trval dlouhých 10 let než dostali svůj již tak dokonalý produkt do absolutního rybářského nebe.
Uvedením verze Txi-D posunuli hranice nemožného.
Hlavní změnou byl opět design a výrazné zmenšení, změnou neviděnou, ale snad ještě zásadnější byla digitalizace.
Předchozí produkt byl založen na analogovém signálu zatímco tento zpracovává signál digitálně. Největší problém byl s převodem vibračního snímání do digitální podoby.
Nový produkt nám tedy opět přináší osvědčené vibrační snímání, digitální zpracování signálu a digitální radiový signál. Systém je vybaven kontrolou rychlosti pípání, má vylepšený bezpečnostní systém, rozšíření možnosti nastavení intenzity LED. Také má k dispozici tichý režim, okamžité přepnutí z nočního na denní režim, samozřejmě indikaci slabé baterie a velmi rychlý start.
Má mnohem lepší ochranu proti počasí, uživatelskou paměť pro preferovaná nastavení a mnoho dalšího, ale o tom více až v druhém dílu tohoto článku. Tam se podíváme na tento produkt mnohem podrobněji v rámci recenze.
Trvalo mi několik let než jsem se rozhodl pro alarm od společnosti Delkim, nyní jsem rád, že jsem vydržel až do uvedení této řady a okamžitě ji pořídil.
Dnes a denně potkávám nespočet odpůrců tohoto systému, množství rybářů, jenž by si Delkim nikdy nekoupili a nebo tvrdí, že je k ničemu. Jak vidíte, téma elektronických signalizátorů je stále kontroverzním tématem, jen se posunulo od toho kdo má a nebo k tomu kdo co má.
Ano, na loď to nejspíš nebude ten nejvhodnější alarm, ale všude jinde je bez konkurence.
Je smutným faktem, že většina těchto hejtrů pomlouvá pouze ze závisti, cenové nedosažitelnosti a nebo jen z hlouposti své povahy. Někdy jde snad jen o nedostatek informací, jak jsem již psal máme to v sobě. Každý máme přeci povětšinou ten nelepší produkt. Bohužel však většina těch propagovaných produktů je jen slabou kopií z Číny, produktů jakými jsou Delkim, Fox a velmi malou hrstkou dalších.
Pokud vás zajímá více detailů k historii značky a produktů, více informací ohledně vývoje a inovací, určitě mrkněte na na YouTube kanál DelkimLtd, je tam toho mrak.
Velmi přínosné video je v sekci Live a nese název Delkim Live – Historii of Delkim.
Doplnění
Nerad bych opomněl, že firma Delkim je ryze rodinná firma.
Zakladatel jak jsem si již řekli je Del Romang, firmu založil s Kimem Donaldsonem.
Kim v roce 1986 z firmy odchází díky stresu z právních problémů ohledně kauzy Optonic.
Když zůstaneme ještě chvilku u Kima, tak ten bohužel zemřel v roce 2001. Dle zpráv zemřel při tom co měl nejraději, při lovu kaprů.
Další velkou hybnou silou rodinné firmy byla Delova první manželka Bev i ta již tento svět opustila.
Jak Kim tak Bev hráli ve vzniku společnosti Delkim neocenitelnou roli.
Nyní je tedy ve firmě krom Dela jeho syn Lee, dcera Carla, druhá manželka Carol, syn Carol Paul a další synové Robert a Mark.
Těžko uvěřit, že za takovouto legendou stojí opravdu jen takto málo lidí a ještě pouze rodina.
Pro mě je message jasná, nyní když vím co vím, tak si značky Delkim vážím ještě o poznání více.